Menu

Suomalaisen Luonnonkosmetiikan Joulukalenteri 2026

Taas saa alkaa odottaa joulua! Kyseessä on kolmas vuosi, jolloin julkaisen kuratoidun kokoelman kotimaista luonnonkosmetiikkaa. Olette jo kyselleet paljon joulukalenterin tämän vuoden tuotteista ja tässä postauksessa listaan ne vihdoinkin.

Samaan aikaan moni on toivonut myös, ettei tuotteita paljastettaisi ollenkaan, joten teen kuten viime vuonna: listaan ne tänne blogin puolelle, Instagramissa kerron vain brändit. Näin ollen he, jotka haluavat tietää kalenterin sisällön tuotteita myöten, voivat tulla kurkkaamaan ne täältä blogin puolelta.

Kuten aiempinakin vuosina, ovat kalenterin tuotteet joko sertifioitua luonnonkosmetiikkaa tai vastaavat jonkin Euroopassa hyväksytyn sertifikaatin vaatimuksia. Pienillä brändeillä ei välttämättä ole varaa hankkia sertifikaatteja, vaikka raaka-ainesisältö olisikin kunnossa.

Poikkeuksena kahteen edelliseen vuoteen verrattuna on, että kalenterissa on 23 kosmetiikkatuotetta ja yksi kauneudenhoitovälinesetti: kuppauskupit. Olen kasvokuppauksen vannoutunut harrastaja ja huomannut, miten ison eron se kasvoille tekee. Mukana on siis ihana, pinkki kuppaussetti, joka sisältää sekä kasvo- että vartalokuppauskupit.

Kosmetiikkatuotteista mukana on tähän asti kenties monipuolisin kattaus tuotteita. Viime vuonna osa teistä oli sitä mieltä, että kalenterissa oli liikaa seerumi/kasvov

esi — tyyppisiä tuotteita ja tänä vuonna on panostettu siihen, että kokonaisuus olisi mahdollisimman monipuolinen.

Mukana on tuotteita kasvoille, huulille, hiuksille, vartalolle ja hajuaistia hemmottelemaan. Löytyy niin CBD Booster pahimpiin iho-ongelmiin (ja ehkä uniongelmiinkin..), kuin herkullinen kotisokerointi, urheiluvoide lihaksille, tuote boostaamaan hiustenkasvua, kasvonaamio, kylpy- ja saunatuotteita, silmänympärysvoide.. Katso tarkka lista artikkelin lopusta.

Ensimmäisenä vuonna kalentereita oli 500, viime vuonna 1000 ja tänä vuonna kalentereita on 1500. Olemme myyneet osan kalentereista etukäteen, joten ihan 1500 kalenteria ei tule myyntiin, mutta yli 1000 kuitenkin. Silti kannattaa olla kärppänä langoilla kun myynti alkaa, koska viime vuonnakin myimme 1000 kalenteria alle vuorokaudessa.

Suomalaisen Luonnonkosmetiikan Joulukalenteri tulee myyntiin 19.10. klo 12:00 Godies-verkkokauppaan. Päivitän tarkan linkin myyntisivulle tähän artikkeliin lähempänä h-hetkeä.

Kalenteriluukut on pakattu jälleen silkkipaperiin ja mukana on tervehdyskortti. Lieriön muotoinen kalenteri on tuttun tapaan art deco -henkisesti kuvitettu ja sopii käytettäväksi kalenteriluukkujen avaamisen jälkeen moneen tarkoitukseen. Tänä vuonna kalenteri on ihanan appelsiinisuklaan värinen!

En myönnä, että olisin suunnitellut sen sopimaan oman kodin sisustukseen…. Mutta aika hyvin se istuu olohuoneen pöydälle vai mitä? 😉

Kalenteri maksaa 189€ ja tuotteiden arvo on n. 500€. Lähes kaikki tuotteet ovat täysikokoisia. Tuotteista yhtä lukuunottamatta kaikki ovat vegaanisia.

Ellet halua tietää, mitkä brändit ja tuotteet ovat mukana tänä vuonna, älä lue pidemmälle!

 

Suomalaisen Luonnonkosmetiikan Jouluaklenterin 2026 sisältö aakkosjärjestyksessä:

Miltäs kuulostaa? Aiotko hankkia kalenterin tänä vuonna? Onko mukana monia itsellesi uusia brändejä?

Suomalaisen Luonnonkosmetiikan Joulukalenteri korostaa tänä vuonna luonnonkosmetiikan muovittomuutta. Sertifioitu luonnonkosmetiikka on aina muovitonta, kun tavanomaisen kosmetiikan raaka-aineiksi on EU-alueella hyväksytty yli 800 erilaista muovikemikaalia. Parhaillaan EU-lainsäädäntö tiukentaa regulaatiota näiden kemikaalien osalta ja moni iso kosmetiikkatoimija joutuu formuloimaan tuotteitaan kaikessa hiljaisuudessa uudelleen, jotta ne täyttäisivät lain vaatimuksen jatkossakin. Luonnonkosmetiikka on jo nyt tulevaisuuden kosmetiikkaa.

Ei kommentteja Jätä kommentti

Kommentit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Leave the field below empty!


Jos sinulla ei ole tunnusta, voit rekisteröidä sellaisen täällä.